Tutaj jesteś

Licznik rowerowy bezprzewodowy czy przewodowy?

26 maja, 2022 Poradnik licznik rowerowy bezprzewodowy


Licznik rowerowy to takie sprytne urządzenie, które dostarcza wielu informacji o Twojej jeździe ulubionym jednośladem. W zakresie danych uzyskiwanych z licznika są prędkość i odległość do celu, osiągi czasowe, a nawet godzina zachodu słońca. Wytrawni rowerzyści, zwłaszcza ci bardziej wyczynowi i profesjonalni, uwielbiają liczby, którymi mogą się pochwalić, więc taki komputer pokładowy może nadać Twojej jeździe użyteczny, dodatkowy wymiar. Poniżej odpowiemy na pytanie jak właściwie dobierać licznik rowerowy.

Jak działa licznik rowerowy?

Zacznijmy jednak od poznania podstawowych zasad, na jakich działa taki bezprzewodowy licznik. To całkiem prosty system.

Kiedy magnes na kole mija czujnik umieszczony na widelcu, generowany jest sygnał. Licznik rowerowy mierzy czas między tymi sygnałami i oblicza, jak szybko jedziesz, w oparciu o rozmiar koła, który podałeś podczas początkowej konfiguracji. Na podstawie tego pomiaru komputer może również wypracować cały szereg informacji, w tym dystans, średnią i maksymalną prędkość, a także czas jazdy. Bardziej wyrafinowane liczniki rowerowe mogą również być w stanie ostrzec, jeśli spadniesz poniżej docelowej średniej prędkości, lub podać szacunkowy czas dotarcia do miejsca docelowego.

W niektórych modelach istnieje nawet funkcja automatycznego wstrzymywania stopera, gdy rowerzysta zatrzymuje się na chwilę, chociażby w celu zaczerpnięcia łyka wody. Wówczas średnia prędkość naliczana jest tylko wtedy, gdy jesteśmy w faktycznym ruchu.

Rodzaje liczników rowerowych

Zacznijmy od nieco tańszych modeli przewodowych, które jednak posiadają pewne wady. W tych licznikach rowerowych czujnik i kierownica są połączone przewodem i mają tylko jeden akumulator, który z czasem się wyczerpuje. Trzeba więc zauważyć, że jeżeli chodzi o energooszczędność są lepszym rozwiązaniem. Sam przewód powoduje jednak, że rower zaczyna wyglądać mało estetycznie, przewody takie mogą się tez łatwo uszkodzić podczas wyczynowej jazdy rowerem.

Licznik rowerowy bezprzewodowy natomiast, wykorzystuje w czujniku nadajnik integralny, nie połączony żadnymi przewodami, które utrudniają wymiernie życie rowerzyście. Bezprzewodowe liczniki wymagają baterii w nadajniku, a także w jednostce głównej, ale są bardziej estetyczne. Takie urządzenia są też niestety droższe, a poza tym istnieje możliwość pewnych zakłóceń przy kodowaniu sygnału.

Wybór licznika rowerowego

Ostatecznie wybór należy do indywidualnych preferencji użytkownika roweru. Jak widać oba przedstawione rozwiązania mają swoje wady i zalety. Czy zdecydujemy się na licznik rowerowy „z kablem” czy bez, najważniejsze aby służył nam jak najlepiej i jak najdłużej.

Redakcja bikeneo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat sportu, pasja do rowerów, rekreacja, moda, dieta oraz praktyczne porady spotykają się, by inspirować Cię do aktywnego i zdrowego życia na pełnych obrotach! Jesteśmy miejscem, gdzie entuzjastyczne pedałowanie, kreatywne aktywności rekreacyjne oraz stylowa moda łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników aktywności fizycznej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?