Pompka rowerowa – jak ją wybrać?

Pompka rowerowa – jak ją wybrać?

Choć pompka rowerowa nie jest dodatkiem, którego używa się codziennie, to jednak trudno się bez niej obejść w sytuacji, gdy w oponie rowerowe będzie za mało powietrza. Z tego też powodu tak ważne jest to, aby mieć odpowiedniego rodzaju rowerową pompkę. Jak taki sprzęt wybrać?

Cechy pompki ręcznej

Jeśli kogoś interesuje pompka rowerowa, w pierwszej kolejności powinien się zainteresować tym, jakie są jej najpopularniejsze rodzaje. A nie da się ukryć, że najczęściej kupowanym rodzajem pompki rowerowej jest wersja ręczna. Czym się ona charakteryzuje?
Pompka ręczna to dość mały przyrząd, który jest niewiele dłuższy niż przeciętna butelka. Zasada działania jest w tym wypadku dość prosta, ponieważ polega na poruszaniu ręką tłoka, co powoduje pompowanie koła. Bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest oczywiście niska waga i niewielki rozmiar, a to sprawia, że taka pompka może być cały czas wożona w sakwie czy też w plecaku.
Jakie są wady takiego rozwiązania? Bez wątpienia wymienić tu trzeba dość niewygodne pompowanie koła, a także fakt, że jest to proces dość długi. W efekcie tego taka pompka powinna być używana bardziej jako awaryjne urządzenie, a nie takie, z którego korzystać się będzie na co dzień.

Cechy pompki nożnej

Drugim bardzo popularnym rodzajem pompki rowerowej jest z całą pewnością model nożny. W tym wypadku mowa jest o urządzeniu nieco większym, które charakteryzuje się zupełnie inną charakterystyką pracy.
Pompka tego rodzaju to sprzęt, który stawiany jest na ziemi, a następnie przy pomocy nogi naciskany jest tłok pompujący koło. Czym się taki model cechuje? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest on o wiele skuteczniejszy, czyli pozwala na szybsze napompowanie koła. Dodatkowo jest to także wersja wygodniejsza, ponieważ można ją po prostu postawić i w wyprostowanej pozycji pompować koło.
Jakie są natomiast minusy takiego modelu? Przede wszystkim wymienić tu trzeba to, że jest to pompka dość duża, a w efekcie tego ciężka, przez co używanie jej w trasie wydaje się niemożliwe. Jest to typowa pompka domowa.

Pompka na CO2

Ostatnim z często spotykanych modeli pompki rowerowej jest wersja na CO2. W tym wypadku mowa jest o modelu, który przypomina swoją budową model ręczny, lecz jego zasada działania jest zupełnie inna. Zamiast poruszanego ręcznie tłoka obecny jest tu specjalny nabój z CO2, który po wciśnięciu przycisku pompuje koło. Działanie tego urządzenia jest proste, pompuje ono bardzo szybko, lecz wiedzieć trzeba, że jest to sprzęt zdecydowanie najdroższy spośród wymienionych pompek.