Rodzaje opon rowerowych – jakie opony na jaki rower i na jakie warunki – poradnik

Rodzaje opon rowerowych – jakie opony na jaki rower i na jakie warunki – poradnik

Jedną z części roweru, na które należy zwrócić szczególną uwagę jest jego odpowiednie ogumienie. Powinno być one dopasowane do rodzaju posiadanego roweru, warunków w jakich rower będzie użytkowany a także, do panujących warunków atmosferycznych, w tym pory roku. Od jakości oraz stanu opon rowerowych, zależy bezpieczeństwo podczas jazdy, bowiem to jedyny element roweru, który ma bezpośredni kontakt z podłożem. Wybierając idealne, warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

Na jakie parametry opon rowerowych warto zwrócić uwagę?

Pierwszym elementem, na jaki należy zwrócić szczególną uwagę, jest dopasowanie rozmiaru opon do roweru, jej konstrukcja opon oraz rodzaj bieżnika. Z uwagi na konstrukcję, opony dzieli się na zwijane oraz drutowane. Te pierwsze, z reguły są bardziej dostępne oraz łatwiej je przechowywać. Opony drutowane podczas demontażu, będą wymagały wykorzystania odpowiednich narzędzi. Dobrze dobrana opona, to taka która posiada idealnie dopasowany bieżnik. Powinien być on dopasowany do rodzaju roweru oraz warunków w jakich rower będzie wykorzystywany. Do najbardziej popularnych rodzajów bieżników zaliczyć należy:

opony rowerowe gładkie, przeznaczone do jazdy po powierzchni gładkiej, najczęściej asfaltowej. Umożliwia szybką i komfortową jazdę w korzystnych warunkach pogodowych. Nie sprawdzi się jednak, podczas deszczu oraz mokrych warunków na drodze. Alternatywą dla opon całkiem gładkich, są opony miejskie, które są przeznaczone m.in. do jazdy po leśnych ścieżkach,

opony rowerowe terenowe, przeznaczone głównie do jazdy w terenie. Odznaczają się doskonałą przyczepnością, nawet w trudnych warunkach. Dobrze radzą sobie z kiepskimi, wilgotnymi warunkami pogodowymi. Są cięższe od poprzednich, jednak bardziej stabilne. Rower wyposażony w opony terenowe będzie wolniej rozwijał docelową prędkość,

opony rowerowe mieszane (semi click), które są bardzo uniwersalnym typem opon, odznaczającym się gładką powierzchnią w środkowej części oraz wypustkami po zewnętrznej stronie bieżnika. Dopasowują się zarówno do jazdy po asfalcie w mieście, jak i podczas wycieczek poza nie.

Jakie opony wybrać do rowerów górskich?

Opony rowerowe dedykowane dla rowerów MTB i górskich posiadają wyraźnie zaznaczony bieżnik, który umożliwia jazdę w trudnych warunkach. Co ważne, także w tym przypadku, bieżnik może różnić się w zależności od tego po jakiej nawierzchni będzie głównie wykorzystywany. Opony przeznaczone do rowerów górskich mogą mieć też specjalne wzmocnienia, które zwiększają ich odporność na rozmaite uszkodzenia, jednocześnie nie zwiększając ich wagi. Pozwalają na sprawne pokonywanie zakrętów, a nawet nierównych i piaszczystych terenów.

Opony idealne do rowerów miejskich i trekkingowych

Do jazdy w celach rekreacyjnych, a także na dojazdy do pracy czy na uczelnię, warto wybrać opony przeznaczone do rowerów miejskich. Z reguły ich rozmiar oscyluje w granicach od 26 do 28’’. Bieżniki tego typu opon są najczęściej gładkie, dzięki czemu jazda nie jest męcząca i bardzo komfortowa. Dobrze toczą się po asfalcie, pozwalają na szybkie rozwinięcie odpowiedniej prędkości. Część z nich zapewnia stabilną jazdę w mokrych warunkach. Tego typu opony odznaczają się bieżnikiem z szerszymi rowkami lub nacięciami. Dobrze, jeśli takie opony posiadają dodatkową wkładkę antyprzebiciową.

Czym powinny charakteryzować się opony do rowerów szosowych?

Opony do rowerów szosowych charakteryzują się dobrą przyczepnością do gładkich, asfaltowych nawierzchni oraz dużym ciśnieniem znajdującym się w dętkach. Ma to znaczenie szczególne dla rozwijania dużych prędkości. Poziom ciśnienia w tego typu oponach waha się w granicach od 5 do nawet 9 barów. Bieżnik opon szosowych może być gładki w jego centralnej części, z delikatnymi nacięciami po bocznych stronach. Tego typu mieszane opony rowerowe, sprawdzą się przy załamaniu pogody, podczas jazdy po mokrej nawierzchni.