bikeneo.pl

blog o rowerach i sporcie

Buty na rower górski i buty szosowe – które z nich warto kupić?

Buty na rower górski i buty szosowe – które z nich warto kupić?

Wypad na rower wiąże się z koniecznością zaopatrzenia się w potrzebny osprzęt. Warto dowiedzieć się więcej na temat dostępnych rozwiązań poprawiających komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Buty na rower górski – które wybrać?

Z uwagi na to, iż w sieci znaleźć można wiele rodzajów butów na rower, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Kupując buty na rower górski czy też szosowy należy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale przede wszystkim na wymagania co do obuwia. Z myślą o amatorach jazdy wyczynowej w trudnym i górzystym terenie stworzono obuwie nazywane ogólnie SPD. Takie buty charakteryzują się wysokim komfortem użytkowania podczas jazdy. Wpływa na to bardzo sztywna podeszwa, która wzmocniona jest specjalną gumą. Cholewka buta wykonana jest z bardzo wytrzymałych tworzyw, dzięki czemu buty nie niszczą się, gdy uderzają w nie kamienie. Osoby, którym zależy na najwyższym poziomie wygody powinny zdecydować się na obuwie wykonane z materiałów syntetycznych przypominających siatkę. Takie buty nie tylko łatwo się czyści, ponieważ bardzo ważną cechą jest przewiewność. Większość butów SPD ma zatrzaskowy mechanizm zapinania, dzięki czemu wkładanie i zdejmowanie ich jest bardzo szybkie. Najlepszym producentem butów na rower górski jest Shimano, czyli firma dobrze znana fanom jednośladów z tworzenia wysokiej jakości osprzętu rowerowego.

Buty na rower szosowy – dla fanów szybkiej jazdy

Buty na rower szosowy nazywane są dokładniej obuwiem SPD-SL. W przypadku takiego obuwia bardzo ważne jest to aby były one idealnie spasowane z pedałami. Oczywiście dotyczy to również wyżej opisanych butów na rower górski, jednakże z uwagi na prędkość poruszania się po szosie, niezwykle ważnym aspektem jest zachowanie bezpieczeństwa jazdy. Kupując takie buty należy dowiedzieć się, czy będą one kompatybilne z posiadanymi pedałami, jeśli nie, to należy kupić również odpowiednie pedały. Co ważne, większość producentów używa firmowych rozwiązań, dzięki czemu buty jak i pedały wydawane są tożsamych seriach. W przypadku butów szosowych nie wszystkie modele będą współgrały z Shimano Pedaling Dynamics, czyli systemu opracowanego przez znaną firmę z branży rowerowej. Warto nadmienić, że udając się w daleką podróż rowerową należy mieć ze sobą dodatkową parę butów, ponieważ bardzo niekomfortowe jest poruszanie się w butach szosowych. Co ważne, wybierając buty rowerowe należy wziąć pod uwagę, to po jakim terenie jeździmy. W przypadkach stromych podjazdów, gdy konieczne jest zejście z roweru, nie będzie możliwe niesienie roweru.

Materiał zewnętrzny