Tutaj jesteś

Franek Donarski – wschodząca gwiazda polskiego kolarstwa górskiego.

24 kwietnia, 2023 Poradnik Franciszek Donarski

Franek Donarski od 8 lat trenuje kolarstwo, a dokładniej kolarstwo górskie. W sezonie 2022 regularnie zajmował czołowe miejsca na zawodach regionalnych w klasyfikacjach wiekowych oraz ogólnych (MTB Pomerania Maraton, MTB Kaczmarek Electric). Na szczeblu ogólnopolskim miał okazję pokazać się na zawodach: Mistrzostwa Polski w maratonie – 26 miejsce, Mistrzostwa Polski w cross country 28 miejsce. Kolarstwo to jego największa pasją i motywacją w życiu. Swoje zmagania na zawodach i ciężką pracę w czasie treningów na bieżąco relacjonuje na Instagramie i Facebooku.

W zeszłym roku zaczął pracę z uznanym trenerem m.in. kadry narodowej Kamilem Kuczyńskim – dzięki temu z nadchodzącym sezonem i kolejnymi wiąże duże nadzieje na poprawę wyników . Na co dzień uczy się w Technikum Elektrycznym w 4 klasie (specjalizacja technik chłodnictwa i klimatyzacji), a kiedy nie trenuje – pracuje zarobkowo w zaprzyjaźnionym sklepie rowerowym, chcąc w ten spoób chociaż częściowo pokryć wydatki związane z kolarstwem.

Z Frankiem Donarskim rozmawiała Martyna Dąbrowska.

Ile miałeś lat, kiedy po raz pierwszy wsiadłeś na rower? Jak wygladały Twoje początki?

Jeżdżę na rowerze odkąd pamiętam. Od najmłodszych lat bardzo lubiłem kręcić na dwóch kółkach, jeździłem z rodzicami na różne wycieczki i jakoś tak zostało. W wieku 10 lat po zdaniu karty rowerowej zapisałem się do klubu kolarskiego i zacząłem zajmować się tym bardziej na poważnie.

Jak znajdujesz w sobie motywację do systematycznych treningów?

Najwięcej motywacji daje mi myśl, że po solidnie wykonanym treningu moja forma będzie rosła – dzięki czemu będę coraz szybszy.

Jakie są Twoje plany na najbliższy sezon? Co chciałbyś w nim osiągnąć?

Z moim trenerem Kamilem Kuczyńskim podjęliśmy decyzję, że w tym roku będę startował głownie w maratonach. Te wyścigi charakteryzują się dystansami 30-50km i polegają na jak najszybszym pokonaniu trasy zawodów.

Jakie jest Twoim zdaniem najważniejsze wyposażenie na rower?

Moim zdaniem przed każdym wyjściem na rower powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podstawowymi akcesoriami, które poprawią nasze bezpieczeństwo jest kask, kolejnym aspektem jest widoczność na drodze, w tym pomagają odblaski. Powinien być to podstawowy element ubioru każdego rowerzysty. Odblaski marki PolarFox mają to do siebie, że nigdy nas nie zawiodą, ponieważ nie mogą się rozładować jak np. lampki, niezależnie od pory dnia zawsze będziemy zauważalni na drodze.

Co w uprawianiu kolarstwa kosztuje Cię najwięcej wysiłku?

Kolarstwo to moja pasja. Czasami trochę wysiłku wymaga zebranie się na trening – ale gdy już wyjadę z domu, nie mam problemu z wykonaniem. Niektóre treningi trwają po 4 godziny, ale ja po prostu lubię to robić i sprawia mi to przyjemność. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja bikeneo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat sportu, pasja do rowerów, rekreacja, moda, dieta oraz praktyczne porady spotykają się, by inspirować Cię do aktywnego i zdrowego życia na pełnych obrotach! Jesteśmy miejscem, gdzie entuzjastyczne pedałowanie, kreatywne aktywności rekreacyjne oraz stylowa moda łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników aktywności fizycznej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?