Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku rowerowego?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku rowerowego?

Jazda w kasku nie jest obowiązkowa, jednak w kryzysowej sytuacji może zaważyć o naszym życiu. Dobranie kasku w odpowiednim rozmiarze może uratować Twoje życie zarówno gdy jeździsz na krótkie weekendowe wypady lub rekreacyjne wycieczki jak i podczas profesjonalnych rajdów w trudnych warunkach. Poza wyglądem kasku liczy się również jego funkcjonalność, warto więc zwrócić uwagę na takie aspekty jak wentylacja, komfort oraz wyposażenie w dodatkowe opcje bezpieczeństwa.

Metrobikes – jak wybrać odpowiedni rozmiar kasku rowerowego? 

Na rynku znajdziesz wiele modeli kasków w różnych kształtach, wzorach i kolorach. Niekiedy zapominamy więc o praktyczności skupiając się na wyborze pod kątem wizualnym. Wybór kasku w odpowiednim rozmiarze jest bardzo ważny, ponieważ od tego zależy jego skuteczność. Za mały czy za duży kask będzie powodował dyskomfort w czasie jazdy, a podczas wypadku może doprowadzić do uszkodzenia głowy. 

Rozmiary kasków rowerowych podawane są za pomocą standardowych oznaczeń ubraniowych, czyli w przedziale od XS do XXL. Rozmiary odpowiadają różnym zakresom długości obwodu głowy. Przed zakupem warto sprawdzić jak kask leży na Twojej głowie i czy czujesz się w nim komfortowo. Ponadto zwróć uwagę na prawidłowe zapinanie paska pod brodą, ponieważ bez tego kask nie będzie w pełni funkcjonalny. Jeżeli pasek będzie cię uwierał lub niezbyt ściśle przylegał to nie jest odpowiedni dla Ciebie. 

Jak zmierzyć obwód głowy?

Obwód głowy można zmierzyć przykładając metr krawiecki w odległości około jednego centymetra powyżej linii brwi. Bardziej prowizorycznym sposobem jest przyłożenie zwykłego sznurka czy paska do głowy, a następnie zmierzenie jego długości. Długość obwodu głowy należy odnieść do rozmiarów kasku przy zwróceniu uwagi na wskazania producenta. Pamiętaj, że oprócz rozmiaru ważny jest również kształt głowy, dlatego nie każdy kask w Twoim rozmiarze będzie komfortowym rozwiązaniem. Dokonując zakupu przez internet w metrobikes warto zamówić kilka modeli i po przymiarce dokonać zwrotu produktów, które nie spełniają Twoich oczekiwań. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wiesz już jak ważne jest zmierzenie obwodu głowy i przymierzenie kasku pod kątem tego, czy odpowiada Ci jego kształt. Wybranie odpowiedniego sprzętu do ochrony głowy sprawi, że nie będziesz zmuszony do zdejmowania go w trakcie jazdy z powodu dyskomfortu. Ponadto w razie upadku czy innej kryzysowej sytuacji Twoja głowa będzie skutecznie chroniona. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie kasku? 

Wygodny kask powinien być lekki, ponieważ ciężkie modele mogą nie sprawdzić się w czasie kilkugodzinnej wycieczki. Dodatkowo warto wybrać kask z odpowiednią ilością otworów wentylacyjnych oraz z siatką zabezpieczającą przed owadami.