Jak zostać sędzią piłkarskim?

Jak zostać sędzią piłkarskim?

Wielu mężczyzn, którzy nie zrealizowali pasji zostania dobrymi piłkarzami, postanawiają nie rezygnować tak ostatecznie z piłki nożnej. Fani gry robią wszystko, by być na boisku, ale w inne roli – chcą zostać sędziami piłkarskimi. Jak zostać sędzią i jakie są wymagania by zostać jednym z nich? Jak kształtują się zarobki arbitrów? Dowiedz się tego z naszego artykułu

Gdzie zapisać się na kurs sędziowski? Jakie są warunki?

Sędzia piłkarski swoją ścieżkę rozpoczyna od zapisania się na kurs sędziowski, który organizowany jest przez Wojewódzki Związek Piłki Nożnej. Nie są to kursy odbywające się regularnie, dlatego też zainteresowani muszą na bieżąco śledzić stronę oraz w miarę możliwości orientować się o terminach w ZPN znajdujących się w ich regionie. 

By móc zapisać się na taki kurs trzeba spełnić kilka warunków. Między innymi, panowie muszą mieć ukończone 16 lat, powinni posiadać wykształcenie średnie (lub być w trakcie nauki), obowiązkowo należy złożyć zaświadczenie o niekaralności oraz w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat – potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego do uczestniczenia w takim kursie. 

Kurs sędziowski jest płatny – w zależności od województwa ceny wahają się od około 150 zł do 250 zł. Na takim kursie, uczestnicy uczą się nie tylko teorii, ale i praktyki. Na wielu z nich wykłady prowadzą znani i doświadczeni sędziowie piłki nożnej oraz autorytety sportowe. 

Każdy taki kurs kończy się egzaminem – zarówno tym teoretycznym, jak i praktycznym. Testy sportowe są tu niezwykle ważne, gdyż od sędziów piłkarskich wymaga się kondycji oraz dobrej sylwetki. Warto podkreślić, iż takie testy odbywają się regularnie, dlatego sędziowie muszą dbać o siebie na bieżąco i trenować nie tylko na boisku podczas meczu. 

Ile zarabia arbiter w Polsce?

Wiele osób zastanawia się w tym momencie, ile może zarobić taki sędzia. Tutaj stawki są zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, którą ligę sędziuje dany sędzia. Na jakiej jest pozycji: czy jest sędzią głównym, czy też sędzią znajdującym się na linii bocznej. 

I tak np. sędziując mecze IV ligi – sędzia zarobi za jedno spotkanie około 150 zł (plus zwrot za dojazd, jeśli się to odbywa kilkadziesiąt kilometrów od jego miejsca zamieszkania). Sędziując mecze już np. II ligi, sędzia może liczyć za spotkanie nawet i 1000 zł. Większość sędziów zgodnie jednak przyznaje, iż sędziowanie to ich hobby, którego nie traktują jako pracy zarobkowej a pasję. Dlatego też, wielu z nich poza boiskiem posiada normalne miejsca pracy. Warto tu także podkreślić, że sędziowie za granicą zarabiają o wiele więcej. W krajach europejskich sędzia za mecz może dostać nawet kilkaset euro wynagrodzenia za spotkanie. Natomiast przy tak dużych wydarzeniach sportowych jak Mistrzostwa Świata w piłce nożnej czy też EURO 2020 stawki za poszczególne mecze mogą być o wiele wyższe. Ale też do tego grona trafiają tylko najlepsi z najlepszych, którzy w swoim życiu mają już za sobą wiele spotkań w ramach np. Ligi Mistrzów czy też polskiej Ekstraklasie. Najbardziej znanym i docenianym w świecie polskim sędzią piłkarskim jest Szymon Marciniak, który w ostatnich dniach odpowiadał na pytania widzów w programie internetowy “Hejt Park”.

Tak na marginesie, znajomość kto będzie sędzia podczas poszczególnych spotkań w ramach Mistrzostw Europy w piłce, jest pewną podpowiedzią dla klientów legalnych bukmacherów. Dlaczego? Bo niektórzy arbitrzy np. słynną z rozdawania kartek. A i takie oferty wśród buków można znaleźć na mecze piłki nożnej. Ale zanim wybierzesz jakiegoś operatora zakładów wzajemnych, sprawdź wpierw np. opinie o BETFAN albo o Betclic – firmach, które w zeszłym roku z przebojem weszły na polski rynek.

Czy bycie sędzią jest popularne w Polsce?

Bycie sędzią piłkarskim to dość wymagające zajęcie pod względem psychicznym. Taki sędzia na boisku musi wyłączyć się, by być ponad okrzykami kibiców, piłkarzy i ich trenerów. Mimo to, obserwując statystyki corocznie dość sporo nowych osób zgłasza się do ZPN, by wziąć udział w kursie na sędziego. W Polsce uprawnionych do sędziowania jest kilkaset osób. Kilkudziesięciu z nich pracuje jako sędzia piłkarski zawodowo. I co ciekawe, wiele sędziów stara się awansować tzn. by móc sędziować mecze coraz to wyższych lig. Osoby najbardziej pracowite i ambitne z czasem sędziują mecze ekstraklasy. Osoby, które przestają sędziować nie muszą też całkowicie rezygnować ze swojej pasji. Wiekowi sędziowie stają się obserwatorami, którzy oceniają swoich kolegów po fachu podczas meczów. 

Co ciekawe, warto podkreślić, iż bycie sędzią piłkarskim nie dotyczy tylko panów. W Polsce jest aż około 10% kobiet, które postawiło na to emocjonujące hobby. Wiele pań naprawdę ma charakter oraz świetnie się czuje na boisku. Dlatego też, ZPN-y chętnie widzą panie w swoich szeregach i zapraszają je również na kurs sędziego. Choć jak trzeba zaznaczyć, na chwilę obecną żadnej z nich nie było dane być sędzią podczas MŚ, ME czy LM…