W teorii zakup roweru nie powinien być dla nikogo jakimś specjalnym wyzwaniem. Każdy mniej więcej wie, czego oczekuje od tego dwukołowego pojazdu – wygodnego siodełka, solidnych kół, właściwej konstrukcji i długiej żywotności. Dobrze by też było, aby miał jak najwięcej przerzutek i oczywiście jakoś wyglądał, bo przecież trzeba dobrze prezentować się na mieście. Tak naprawdę jednak zanim przejdzie się do omawiania tych drobnych kwestii, trzeba dokonać podstawowego wyboru – rower trekkingowy czy górski? Oba modele znacznie się od siebie różnią.
Rower górski
Jeszcze do niedawna w Polsce wszyscy chcieli mieć rowery górskie. Dzieci otrzymywały je na pierwszą komunię, a dorośli sami je dla siebie kupowali, by następnie jeździć na różnych, często nierównych i pełnych przeszkód nawierzchniach. Rower górski to inaczej pojazd typu MTB. O ile jednak kilkanaście lat temu wszystkie modele tego rodzaju wyglądały i sprawdzały się dość podobnie, tak dziś można je zaklasyfikować do kilkunastu odmiennych grup. Ogólnie rzecz biorąc rowery górskie charakteryzują się uniwersalnością. Są wielofunkcyjne, ponieważ można na nich jeździć zarówno na wsi, po nierównych terenach i leśnych dróżkach, jak i w mieście – po asfalcie czy pełnych dziur chodnikach. Chętnie sięgają po nie również amatorzy kolarstwa biorący udział w różnych maratonach. Taki „góral” to prawdziwy klasyk wśród wszystkich rowerów.
Jaki rower wybrać?
Rower trekkingowy czy górski – próbując odpowiedzieć sobie na to pytanie, większość osób stwierdzi, że góral będzie lepszy, ale wynika to nieraz z faktu, iż mało kto wie, jak w ogóle wygląda pojazd trekkingowy. Co kryje się pod tym określeniem? Otóż rower trekkingowy to inaczej rower turystyczny, czyli pojazd przeznaczony do pokonywania dłuższych odległości. Sprawdza się podczas wszelakich wycieczek, wyjazdów i maratonów. W swojej konstrukcji zawiera najczęściej przynajmniej jeden większy bagażnik, zabezpieczające błotniki i specjalistyczne oświetlenie. Wygląda tak niesamowicie, że aż motywuje do udania się na dłuższą przejażdżkę – po prostu chce się na niego wsiąść i pojechać tam, gdzie poniosą nogi. Rowery trekkingowe sprawdzają się jednak równie dobrze w codziennych sytuacjach. Wiele osób porusza się nimi w mieście, dojeżdżając nimi do pracy czy szkoły.
Prawdziwi miłośnicy kolarstwa, odbywający zróżnicowane wycieczki na swoich pojazdach, najprawdopodobniej sięgną po te oba typy pojazdów. Przeciętny człowiek nie musi jednak tak postępować. Jeśli chce zakupić coś uniwersalnego, powinien zdecydować się na rower górski.