Tutaj jesteś

Komu i kiedy może przysługiwać samochód zastępczy?

28 lutego, 2020 Rekreacja

Polisy komunikacyjne dzielą się na dwie podstawowe grupy: obowiązkowe, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu oraz fakultatywne, których nie trzeba wykupywać. W ramach ubezpieczeń kierowca może sobie zapewnić na wypadek kolizji lub awarii auta samochód zastępczy. Kiedy będzie on przysługiwał?

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Jeśli nasz pojazd ulegnie zepsuciu w wyniku kolizji i nie będzie można poruszać się nim bezpiecznie po drogach, a do wypadku dojdzie nie z naszej winy, z OC sprawcy może nam przysługiwać samochód zastępczy. Przepisy wskazują, że kierowca, którego auto zostało uszkodzone w zdarzeniu drogowym ma prawo do otrzymania samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy. Pojazd udostępniany jest zarówno w przypadku szkody częściowej, jak i całkowitej.

Jeśli chodzi o szkodę częściową samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu wyłącznie na czas naprawy, który odpowiada faktycznemu okresowi oczekiwania na dokonanie czynności naprawczych, w tym np. na dostarczenie części. Natomiast przy szkodzie całkowitej ubezpieczony ma prawo korzystać z auta zastępczego od dnia zniszczenia pojazdu, do momentu, gdy będzie on mógł nabyć nowy pojazd. Co istotne, nie ma znaczenia, czy poszkodowany korzystał ze swojego pojazdu w celach zarobkowych, czy prywatnie – w każdym przypadku przysługuje mu samochód zastępczy.

Pojazdy zastępcze w ramach asisstance

Nie tylko z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia drogowego przysługują samochody zastępcze. W Warszawie, jak i w wielu innych miastach można wykupić np. w salonach Forda ubezpieczenie assistance, które na czas naprawy również zapewni kierowcy darmowy samochód zastępczy. To rozwiązanie dla osób, które same stały się sprawcami kolizji i uszkodziły w niej swój pojazd, jak i dla tych, których auto uległo awarii na drodze. W zależności od wykupionego wariantu ubezpieczenia assistance, pojazd zastępczy może być dostępny na kilka czy kilkanaście dni. Jest on oferowany przy każdej szkodzie. Assistance może zapewniać również ochronę ubezpieczeniową w postaci noclegu dla kierowcy i pasażerów, holowania czy dowozu paliwa.

https://www.autoplaza.com.pl/pl/finansowanie-i-ubezpieczenia/ford-ubezpieczenia

Redakcja bikeneo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat sportu, pasja do rowerów, rekreacja, moda, dieta oraz praktyczne porady spotykają się, by inspirować Cię do aktywnego i zdrowego życia na pełnych obrotach! Jesteśmy miejscem, gdzie entuzjastyczne pedałowanie, kreatywne aktywności rekreacyjne oraz stylowa moda łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników aktywności fizycznej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?