Tutaj jesteś

Czy warto biegać?

18 października, 2019 Dieta

Bieganie to sport, który możemy wykonywać wszędzie. Nie ogranicza nas pogoda, gdyż możemy dostosować do niej swój ubiór. Wielu ludzi zamiast zacząć, zastanawia się czy warto biegać. Bieganie niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze zwiększa się wydolność organizmu, a dzięki temu nie złapiemy zadyszki biegnąc na przystanek autobusowy, bądź wchodząc pod górkę. Dodatkowo zwiększa się odporność organizmu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które często chorują. Podczas biegania w różnych warunkach pogodowych nasze ciało przystosowuje się do otoczenia, a dzięki temu stajemy się odporniejsi na choroby.

Spalanie kalorii

Bieganie podkręca metabolizm. Jest to kolejny argument za tym, że warto zacząć biegać. Dzięki bieganiu możemy spalić dwa razy więcej kalorii niż w trakcie marszu w tym samym czasie. Jest to dobry sposób, żeby utrzymać dobry wygląd ciała. Podczas biegania 3-4 razy w tygodniu spalimy tyle kalorii, że będziemy mogli pozwolić sobie na jakąś słodką przekąskę bez wyrzutów sumienia. Bieganie to dobry sposób, aby w dość krótkim czasie spalić duża ilość kalorii.

Dodatkowo bieganie jest zalecane dla osób narażonych na stres w pracy, bądź w życiu codziennym. W trakcie biegania uwalniane są endorfiny, czyli hormon szczęścia. To sprawia, że po biegu jesteśmy radośni i mniej się stresujemy. Do biegania możemy wybrać tereny zielone, takie jak lasy czy łąki, dzięki temu jeszcze bardziej się odprężymy, gdyż zielony kolor działa uspokajająco na organizm.

Kolejnym argumentem przemawiającym za bieganiem jest fakt, że nie musimy kupować specjalnego sprzętu, karnetu na siłownię, i innych tego typu rzeczy. Aby zacząć wystarczą zwykłe, wygodne buty, w których śmiało przebiegniemy pierwsze kilometry. Gdy już zaczniemy biegać na dłuższych dystansach, to wtedy możemy zainwestować w droższe buty do biegania. Poprawi to komfort naszych treningów biegowych.

Odpowiednia ilość treningów

Jak widzimy jest wiele argumentów, żeby zacząć biegać. Na początku przygody z bieganiem nie możemy się przetrenować. Dlatego treningi 3-4 razy w tygodniu w zupełności wystarczą. Przed bieganiem musimy zrobić rozgrzewkę, natomiast po treningu musimy się rozciągać. Obie te czynności powinny trwać około 10-15 minut. Rozgrzewka zmniejszy ryzyko ewentualnych kontuzji, a z kolei rozciąganie przyspieszy regenerację i minimalizuje zakwasy po treningu.

Ważna w życiu każdego biegacza jest dieta. Powinna być zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Dodatkowo w trakcie długich biegów możemy sięgnąć po żele energetyczne, żeby dostarczyć energii i uniknąć spalania mięśni.

Redakcja bikeneo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat sportu, pasja do rowerów, rekreacja, moda, dieta oraz praktyczne porady spotykają się, by inspirować Cię do aktywnego i zdrowego życia na pełnych obrotach! Jesteśmy miejscem, gdzie entuzjastyczne pedałowanie, kreatywne aktywności rekreacyjne oraz stylowa moda łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników aktywności fizycznej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?