Nie trzeba podejmować ekstremalnych środków, aby doświadczyć zdrowia korzyści z ćwiczeń. W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że wszystko, czego potrzebujesz, to 150 minut ćwiczeń tygodniowo. Jest to rozsądna ilość, jeśli podzielisz ją na krótkie, od 10 do 30 minut przerwy (w zależności od aktualnego poziomu kondycji). Pamiętaj, że sesje ćwiczeń nie powinny trwać krócej niż 10 minut, ponieważ ciężko jest odczuć korzyści w tak krótkim czasie.
Wybór właściwego rodzaju ćwiczeń
Ćwiczenia przyjazne osobom starszym dzielą się na cztery ogólne podkategorie: aerobik, trening siłowy, równowaga i elastyczność. Ćwiczenia aerobowe trenują ogólną sprawność i wytrzymałość; trening siłowy pomaga budować poszczególne mięśnie i kości; ćwiczenia równowagi wzmacniają niektóre mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie równowagi i ćwiczenia elastyczności zmniejszają sztywność i zwiększają mobilność. Wszystkie te ćwiczenia są ważne dla rozwoju ogólnej sprawności i byłoby nierozsądne pominąć którekolwiek z nich.
Proporcja ćwiczeń
Jednak proporcję tych ćwiczeń, które składają się na cotygodniową rutynę, można zmodyfikować w zależności od potrzeb, a wszystko zależy od istniejącego poziomu kondycji i kondycji fizycznej. Trudno byłoby określić, ile każdego ćwiczenia potrzebujesz bez porady eksperta. Warto skorzystać z pomocy rehabilitanta albo trenera, który ustali, co będzie dla Ciebie korzystne. Przy tej okazji warto kompleksowo sprawdzić stan zdrowia. Chociaż poziomy intensywności ćwiczeń i czas trwania ćwiczeń dla każdego interwału zależą od indywidualnej kondycji, istnieją pewne ćwiczenia, które są ogólnie korzystne dla osób na wszystkich poziomach sprawności.
Zobacz więcej na diety-fitness.pl