Narty dla początkujących. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Narty dla początkujących. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Chociaż początkującym wybór właściwych nart może wydawać się trudnym wyzwaniem. Wyjaśniamy, jakie parametry są przy podejmowaniu tej decyzji najważniejsze.

Sezon zimowy już niedługo ruszy pełną parą. Jeśli tej zimy chcecie po raz pierwszy spróbować swoich sił na narciarskim stoku, pozostało wam już niewiele czasu na to, by się do tego przygotować. Jednym z najważniejszych czynników, które powinniście przemyśleć, jest na pewno dobór sprzętu. Zakup pierwszych nart często wiąże się ze sporymi problemami. Przynajmniej części z nich możecie jednak uniknąć dzięki podstawowej wiedzy o ich parametrach i rodzajach. Obie kwestie omawiamy w nowym artykule.

Wybieramy pierwsze narty. Na które parametry powinniście zwrócić uwagę?

Niedopasowane narty znacznie obniżają wasz komfort na stoku i sprawiają, że zdobycie nawet tych najbardziej podstawowych umiejętności staje się jeszcze trudniejsze. By tego uniknąć, sprawdźcie przede wszystkim następujące parametry:

  • rozmiar: długość nart powinna być dostosowana do waszego wzrostu. Przyjęło się, że dobrze dopasowane narty brody lub czubka nosa (jeśli należycie do cięższych osób). Wybierając za krótkie narty, musicie liczyć się z ich większą zrywnością i trudniejszym opanowaniem. Z kolei zbyt długie wolniej reagowały na wasze ruchy;
  • twardość: tę cechę należy dopasować zarówno do wagi, jak i poziomu zaawansowania. Miękkie narty ułatwiają wchodzenie w zakręty i dlatego są polecane początkującym narciarzom. Ciężkie osoby powinny jednak nawet na swój pierwszy wyjazd wybrać modele o większej twardości (np. z rdzeniem drewnianym). Lżejszym wystarczą zaś narty z rdzeniem piankowym;
  • szerokość: im jest ona większa, tym bardziej stabilne będą dane narty;
  • promień skrętu: powinien oscylować między 13, a 18 metrami. Jeśli będzie mniejszy lub większy, skręcanie będzie mocno utrudnione.

Jakie narty wybrać na początek? Najlepsze typy nart dla niedoświadczonych

Wygoda jazdy oraz szybkość zdobywania niezbędnych umiejętności w dużej mierze uzależnione są też od rodzaju nart. Początkującym narciarzom polecane są zwłaszcza narty typu:

  • all mountain: cechują się stosunkowo dużą szerokością, co z kolei przekłada się na ich uniwersalność. Takie narty sprawdzą się właściwie w każdych warunkach – zarówno na ubitym, jak i świeżym, puszystym śniegu;
  • all round: są nieco węższe od nart all mountain, co ułatwia prowadzenie. Na takich nartach łatwiej jest zdobyć pierwsze narciarskie umiejętności, ale by skorzystać z tej właściwości, wymagane są dobrze przygotowane nawierzchnie;
  • easycarver: ich podstawowy wyróżnik to niska waga. Dzięki temu są bardzo odporne na błędy narciarza.

Narty dla początkujących – własne czy z wypożyczalni? Co wybrać?

Jedno z pytań najczęściej zadawanych przez początkujących adeptów narciarstwa dotyczy tego, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup własnych nart czy też skorzystanie z wypożyczalni? Jeśli chodzi o pierwszy wyjazd, warto pożyczyć narty i upewnić, że dany model i jego parametry nam odpowiadają. Przy kolejnym wyjeździe warto jednak kupić własny zestaw sprzętu. Znalezienie nart o wymaganych cechach nie sprawi wam większych problemów – wystarczy, że skorzystacie z dedykowanych wyszukiwarek. Jedna z nich dostępna jest w kategorii na Allegro.