bikeneo.pl

blog o rowerach i sporcie

Sezon na łyżwy rozpoczęty! Jakie łyżwy kupić na pierwszy raz?

Sezon na łyżwy rozpoczęty! Jakie łyżwy kupić na pierwszy raz?

Zima to czas, kiedy całą rodziną możecie spróbować aktywności, które są nieodłącznie związane z tą porą roku. Jazda na łyżwach to forma aktywnego wypoczynku, który może Wam przynieść masę radości i dobrej zabawy! Dowiedzcie się, jak dobrać odpowiednie łyżwy – dla dziecka i dla Was jako rodziców. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • Jak wybrać łyżwy dla dzieci?
  • Jakie powinny być łyżwy damskie i męskie? 
  • Łyżwy figurowe a hokejowe – czym się różnią?

Łyżwy dla dzieci – jak je dobrać, aby najmłodsi pokochali ten sport?

Dzieci zazwyczaj uwielbiają jazdę na łyżwach, jednak każde z nich musi się najpierw tego nauczyć. Podstawowe pytanie, które zadają sobie zazwyczaj rodzice, brzmi: „Kupić łyżwy czy skorzystać z wypożyczalni?”. Na pierwsze wizyty na lodowisku warto wypożyczyć łyżwy dla dziecka – tak aby sprawdzić, czy w ogóle spodoba mu się tego typu aktywność. Jeśli jednak młody człowiek wyraźnie polubi ten sport, powinno się postawić na zakup sprzętu – dzięki czemu będzie on idealnie dostosowany do stopy malucha. Przy zakupie łyżew dla dzieci do wyboru mamy skórzane i plastikowe. Uważa się, że te pierwsze są lepsze – lepiej „oddychają” i dopasowują się kształtem do nogi, zapewniając jej odpowiednie usztywnienie. 

Istotny jest też dobór sprzętu w zależności od techniki jazdy, jaką dziecko jest zainteresowane. Króluje tu przede wszystkim podział na hokejówki i figurówki, choć w przypadku najmłodszych oferuje się też tzw. łyżwy uniwersalne. Jeśli stopa Waszej pociechy intensywnie rośnie, warto zdecydować się na zakup sprzętu o regulowanej długości – dzięki czemu unikniemy jego wymiany co sezon. Przy zakupie łyżew należy też oczywiście zwrócić uwagę na ich odpowiedni rozmiar. Nie powinny być ani za duże, ani za krótkie. Pamiętajcie jednak, że sprawdzanie, czy łyżwa jest dobrze dopasowana do stopy dziecka, powinno się odbywać, gdy maluch stoi, cholewki są dobrze ułożone i zasznurowane, a wszystkie klamry – zapięte. 

Łyżwy damskie i łyżwy męskie – czy istotnie się różnią?

Dawniej uważało się, że łyżwy damskie to te przeznaczone do jazdy figurowej, męskie zaś – hokejówki. Obecnie podział ten utracił na znaczeniu, ponieważ zarówno panie chętnie realizują się w grze w hokeja, jak i panowie bywają mistrzami łyżwiarstwa figurowego. Niemniej podział na sprzęt damski i męski pozostał – tyle że odwołuje się głównie do dostępnej rozmiarówki oraz różnych wariantów kolorystycznych. Warto wspomnieć, że w przypadku osób dorosłych także można dostać łyżwy o regulowanej długości. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu można na bieżąco dostosowywać długość buta np. do grubości skarpet, jakie mamy włożone danego dnia. 

Zarówno w przypadku łyżew damskich, jak i męskich ważne jest odpowiednie dopasowanie ich rozmiaru, tak aby stopa nie miała zbyt dużo „luzu”, ale też nie uciskała palców podczas jazdy. Należy też sprawdzić, czy dzięki wiązaniom i klamrom cholewki szczelnie oplatają nogi. Koniecznie zadbajcie także o odpowiednie naostrzenie płóz. Łyżwy męskie i damskie bywają wykonane ze skóry lub z plastiku. Te pierwsze wydają się zwykle wygodniejsze, niemniej plastik dobrze usztywnia kostkę – co pozwala zapobiegać ewentualnym urazom. Przede wszystkim jednak przed zakupem łyżew należy zdecydować, czy mają one być przeznaczone do jazdy figurowej, czy do hokeja. 

Łyżwy figurowe a łyżwy hokejowe – różnice

Zależnie od techniki jazdy, jaką chcecie wybrać, macie do wyboru jedną z tych dwóch podstawowych możliwości. Dla osób początkujących zalecane są zwykle figurówki, ponieważ są lżejsze, a dzięki dłuższej płozie – łatwiej w nich też utrzymać równowagę. Na przedzie płozy znajdują się w nich charakterystyczne ząbki, które pozwalają wykonywać różne bardziej zaawansowane pozy i akrobacje. Łyżwy hokejowe są z kolei znacznie szybsze i bardziej zwrotne – to te bowiem aspekty mają duże znaczenie w tej dziedzinie sportu. 

Poszczególne modele figurówek są zwykle sznurowane i różnią się od siebie głównie kolorem i dodatkowymi wzorami. Hokejówki natomiast występują w dwóch wersjach: sznurowane lub zapinane na klamry. Te pierwsze pozwalają często na lepsze dopasowanie buta do nogi, dzięki czemu zapewniają większą stabilność. Zapięcie na klamry jest jednak znacznie szybsze – co ma spore znaczenie, gdy np. chce się zejść tylko na chwilę z lodowiska. Wybór konkretnego typu łyżew zależy więc wyłącznie od Waszych oczekiwań i preferencji. Przekonaj się, jak bogaty wybór modeli znajdziesz na Allegro