Tutaj jesteś

Dlaczego warto chodzić po górach?

26 maja, 2022 Rekreacja


Wycieczki górskie przynoszą niemałe korzyści dla naszego zdrowia fizycznego, a także samopoczucia. Chodząc po szlakach, możemy też miło spędzić czas w gronie rodziny lub znajomych, ewentualnie też sam na sam ze sobą, odseparowując się od rzeczywistości. Dlaczego warto regularnie chodzić po górach?

Hartowanie organizmu

Nawet krótki spacer po górach szybkim tempem pozwala w znacznym stopniu poprawić kondycję, a także wzmacnia odporność. Dlatego też, chcąc zahartować organizm, warto regularnie chodzić po górach. Czyste, górskie powietrze doskonale wpływa na układ oddechowy, dlatego też regularne wycieczki górskie polecane są astmatykom. O przemierzaniu górskich szlaków powinny też pomyśleć osoby z chorobami układu krążenia, bowiem tego rodzaju aktywność pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze, zapobiega również niektórym chorobom serca. Ponadto, spacery górskie spowalniają proces starzenia się oraz pozwalają utrzymać odpowiednią wagę. Szczupła, wymodelowana i umięśniona sylwetka to dodatkowy efekt regularnego odbywania wycieczek po górach.

Wpływ wycieczek górskich na samopoczucie psychiczne

Nadmierna ilość stresu, problemy zawodowe czy rodzinne, kryzys natury psychicznej? W takich i innych sytuacjach warto udać się w góry! Korzystnie na nasze samopoczucie wpływa przede wszystkim kontakt z naturą, dzięki któremu możemy wyciszyć się i nabrać dystansu do rzeczywistości. Spacery górskie pozwalają zapomnieć o problemach życia codziennego, sprzyjają również długim rozmowom z partnerem czy przyjaciółmi. Regularne przemierzanie szlaków górskich zalecane jest osobom, zmagającym się z depresją bądź innego typu problemami natury psychicznej. Czyste powietrze dotlenia organizm, dlatego też warto wybrać się choćby na krótki spacer po górach, jeśli na co dzień spędzamy wiele godzin w pomieszczeniach zamkniętych.

Jak przygotować się do wycieczki w góry?

Spacery górskie przynoszą niemałe korzyści dla naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niemniej jednak, aby móc czerpać z nich w pełni, należy odpowiednio się przygotować. W tym celu warto odwiedzić sklep górski, w którym kupimy wszystko, co potrzebne nam na bliższe i dalsze wyprawy. W skład podstawowego ekwipunku wchodzi kurtka przeciwdeszczowa, buty trekkingowe oraz plecak turystyczny, w którym będziemy mogli umieścić wszelkie potrzebne rzeczy. Warto również wyposażyć się w latarkę czołową (przyda się na wypadek, gdy zgubimy się w górach), nieprzemakalne etui na telefon (przydatne w czasie deszczu, tak aby aparat nie przemókł) oraz kijki do nordic walking, dzięki którym spacer będzie o wiele przyjemniejszy.

Wycieczki górskie warto odbywać nie tylko dla przyjemności, ale przede wszystkim mając na uwadze korzyści, jakie mogą przynieść dla naszego zdrowia. Nie musimy zdobywać szczytów, aby móc korzystać ze wszystkich zalet górskich aktywności. Pamiętajmy jednak, aby do wycieczki odpowiednio się przygotować – góry, choć pięknie, bywają bardzo kapryśne, szczególnie pod kątem pogody, dlatego warto dobrze się zabezpieczyć. 

Redakcja bikeneo.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat sportu, pasja do rowerów, rekreacja, moda, dieta oraz praktyczne porady spotykają się, by inspirować Cię do aktywnego i zdrowego życia na pełnych obrotach! Jesteśmy miejscem, gdzie entuzjastyczne pedałowanie, kreatywne aktywności rekreacyjne oraz stylowa moda łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników aktywności fizycznej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?